Дата: 01 Мар 2016
Латинско наименование: Glycyrrhiza glabra Linn. (Fabaceae)
Санскрит/Индийско наименование: Yashti-madhu, Yashti-madhuka, Mulhathi, Jethi-madh
Сладкият корен има редица приложения. Използва се за намаляване нивото на холестерола, облекчаване на нарушения в дихателните пътища и за повишаване на имунитета. Последните проучвания установяват, че ограничавайки въздействието на липопротеините с ниска плътност т. нар. "лошхолестерол ", женското биле предотвратява запушването на артерии и допринася за здравословното функциониране на сърцето.
В последно време, науката преоткрива здравословните ползи на сладкия корен. Няколко проучвания доказват, че сладникът допринася за облекчаване на язви. В проучване от 2008 г., учените открили, че прилагането на екстракт от женско биле облекчава гангренясали рани.
Основната съставка на женско биле, на която се дължи характерния сладък вкус на билката, е глициризинът. Женското биле съдържа също така глюкоза, захароза, нишесте, аспарагин, смоли, етерично масло и багрилни вещества,които придават на женското биле фармакологичните му свойства.
Основни терапевтични ползи
- Женското биле понижава нивата на киселини в стомаха, облекчава стомаха и лошото храносмилане и предпазва от образуване на язва.
- Чрез благотворното действие на билката върху черния дроб, жлъчния поток се увеличава и нивата на холестерола намаляват.
- Намалява дразнения и успокоява възпаления в дихателната система.
- Женското биле повишава имунитета.
- Има анти-алергични свойства. Допринася за облекчаване на алергичен ринит, конюнктивит и бронхиална астма.
- Локално приложени, сладкият корен се използва при дерматит, екзема и псориазис.
- Съдържа фитоестрогени, които допринасят за облекчаване на някои симптоми на предменструален синдром (ПМС): раздразнителност, подуване на корема и гърдите.
Съдържа се в:
1. Абана
2. Диабекон
3. Коф сироп
4. Герифорте
5. Кофлет
6. Меносан
7. Септилин
Остави мнение/коментар